pátek 31. března 2017

STŘEDOČESKÝ KRAJ - Vysoký Chlumec a Solopysky

Skanzen ve Vysokém Chlumci
Vysoký Chlumec se nachází kousek od Sedlčan a jelikož jsem Sedlčany projížděla, napadlo mě, že bych se do Vysokého Chlumce mohla podívat na hrad. To jsem ovšem ještě netušila, že hrad je veřejnosti nepřístupný, což bylo po příjezdu pro mě veliké zklamání. A tak jsem ho si ho alespoň  obešla. Naštěstí stromy ještě nebyly olistěné, takže byl hrad  ze silnice dobře vidět. Pak jsem si řekla, že jsem sem nejela přece zbytečně, a tak jsem se rozhodla jít kousek po červené značce, která vedla kolem skanzenu, který byl bohužel v březnu zavřený (není té smůly nějak moc?). I když jsem se nedostala přímo do areálu, skanzen byl i tak dobře vidět. Ve skanzenu uvidíte hospodářské budovy z 18.-20. století. Po červené značce jsem pokračovala dál, na kopci jsem měla krásný výhled na hrad, a  asi po 1,5 km jsem došla k rozcestí s názvem Poušť sv. Marka. A konečně se na mě usmálo štěstí. A to v podobě polorozbořeného stavení. Sice by mohl někdo namítat, co je na tom zajímavého. Ano, nebyl to krásný hrad nebo stará vesnička, ale zato to místo mělo úžasnou a tajemnou atmosféru. Uvnitř jsem našla staré lesnické mapy a různé dokumenty. Níže se s vámi podělím o pár fotek.
Výhled na Vysoký Chlumec
Cestou zpět do Prahy jsem se ještě stavila v Solopyskách, kde mým původním cílem byla přírodní památka Horní solopyský rybník s výskytem kuňky ohnivé, ale překvapivě jsem našla i další zajímavé věci k vidění.  A to například kostelík se slunečními hodinami anebo  u rybníka starý renesanční špýchar (sýpka), která je posledním pozůstatkem tvrze, jež zde byla vystavěna ve 2. polovině 16. století.




Opuštěný dům na rozcestí Poušť sv. Marka
Uvnitř stavení
Solopysky, kostel
Solopysky, renesanční sýpka



pondělí 27. března 2017

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ - PR Plakánek, hrad Kost a za pohádkami do obce Vesec u Sobotky

Přírodní rezervace Plakánek leží cca 20 km od Mladé Boleslavy na pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje, ale výlet jsem zařadila spíše do Královohradeckého kraje, protože tam okruh mé trasy zasahoval z větší části. Výlet jsem začala  za obcí Střehom, kde jsem zaparkovala auto u žluté a modré turistické značky. Na tu se později napojila naučná stezka Údolí Plakánek, která mě provedla krásným údolím  s pískovcovými skalními okraji a věžemi a mokřadními loukami. Velikou radost jsem měla z nálezu chráněné bledule jarní, kterou jsem zatím ve volné přírodě ještě neviděla. Cestou jsem se zastavila u studánky Roubenka, která byla oblíbeným místem Fráni Šrámka, který pocházel z nedaleké Sobotky. Po chvíli jsem došla k hradu Kost. Od něj jsem pokračovala dále po naučné stezce před Podkost a dále po cyklostezce až do vesnice Vesec u Sobotky, kde jsem viděla mnoho krásných a starých roubených stavení. Od roku 1995 je tato vesnice chráněná jako  vesnická památková rezervace, kde se natáčelo mnoho českých filmů. Odtud pokračovala modrá turistická značka podél Veseckého potoka, kde jsem se zastavila u  ruiny bývalého mlýna, až do místa, odkud jsem vyšla. Celý okruh měl cca 6 km.




neděle 26. března 2017

STŘEDOČESKÝ KRAJ - Zbořený Kostelec

Kousek od Týnce nad Sázavou,  se nachází zřícenina hradu Zbořený Kostelec. Jedná se o zbytky gotického hradu na skalnatém ostrohu, ze kterého je nádherný výhled do okolí. Do stejnojmenné obce, u které se zbytky hradu nachází, se můžete dostat autobusem z Prahy anebo z Benešova. Ke zřícenině vede zelená turistická značka, která vede do Čakovic.

KRAJ VYSOČINA- NPR Mohelenská hadcová step


Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step se nachází u obce Mohelno, kousek od Jaderné elektrárny Dukovany. Na okraji Mohelna začíná okruh naučné stezky, která vás provede Mohelenskou hadcovou stepí. Z názvu je patrné, že  základní horninou lokality je hadec. A čím, že je hadec zajímavý? Má totiž díky své šedozelené barvě schopnost pohlcovat velké množství sluneční energie a přeměňovat jí na teplo. Teploty tak nízko nad zemí můžou dosáhnout až 60°C. Hadec mimo jiné také obsahuje vysoký obsah hořčíku, který brání růst rostlin. proto zde najdeme trpasličí formy rostli (nanismy). Z rezervace je působivý pohled na řeku Jihlavu a vodní nádrž Mohelno, vidět jsou z ní i  chladící věže jaderné elektrárny Dukovany.



 

JIHOMORAVSKÝ KRAJ- Rozhledna Akátová věž

Pokud se vydáte směrem na jih od Brna, zastavte se na rozhledně Akátová věž v Židlochovicích. Do Židlochovic se dostanete za půl hodiny pohodlně z Brna autobusem. K rozhledně vede krom zelené turistické značky i naučná stezka, která začíná na Náměstí Míru. Já jsem dala větší okruh (zhruba 6 km, od rozcestí Skalky naučnou stezku kopíruje zelená značka, po které jsem se vracela zpět do Židlochovic). Dalo se jít i menší okruh, ale bylo hezké počasí, takže jsem si řekla, proč si zbytečně krátit cestu. Rozhledna byla postavena na vrcholu Výhon, který je nejvyšším bodem Dyjsko-svrateckého úvalu. Je volně přístupná po celý rok a můžete z ní vidět například Pálavu, Bílé Karpaty  anebo Nové Mlýny, takže návštěva rozhledny určitě stojí za to.


sobota 25. března 2017

JIHOMORAVSKÝ KRAJ - Přírodní park Bobrava

říčka Bobrava, úsek Nebovidy - Želešice
Přírodní park Bobrava je mým oblíbeným místem a svého času byl mým hlavním výletním cílem nejen pěšky, ale i na kole. Nachází se kousek od Brna, dobře se tam dostanete například vlakem (např. z Omic, Tetčic nebo Radostic). Přírodní park je protkaný několika turistickými značkami, moje neoblíbenější trasa byla vždycky ze Střelic po modré značce do Radostic. Terén je rovinatý, protože se jede podél říčky Bobravy.
Zajímavým místem v přírodním parku je PP Střelická bažinka, která na jaře ožije hlasy žab, a PP Střelický les, kde můžete vidět zajímavé skalní výchozy.
PP Střelický les

most u Spáleného mlýna

JIHOMORAVSKÝ KRAJ - NPR Krumlovsko-rokytenské slepence


Jestli někdy budete mít cestu do Moravského Krumlova (autem nebo vlakem z Brna jste tam  za cca  45 minut), projděte se národní přírodní rezervací Krumlovsko-rokytenské slepence. Určitě nepřehlédnete rudě zbarvené strmé skalní výchozy a rokle mezi nimi. Rudou barvu skal udává slepenec. Nejenže se vám z tohoto místa naskytne nádherný pohled na město, ale můžete tu najít několik druhů zvláště chráměných rostlin a živočichů.  Rostou zde opravdové rarity, jako je řeřišničník skalní  – relikt doby ledové anebo hvozdík moravský, který je endemitem  Jižní Moravy a Dolního Rakouska.
 

LIBERECKÝ KRAJ - Máchův kraj -Bezděz, Ralsko, letiště Hradčany

Jednou o prázdninách jsme se vydali směrem na Máchův kraj. Ten se nachází v jihozápadní části Libereckého kraje a svou jižní částí  zasahuje do Středočeského kraje. V tomto kraji je tolik zajímavých věcí, že ani za týden by se nedalo všechno projít. Proto budu psát o pro mě  nejzajímavějších věcech, které jsem v této oblasti viděla.
Psí kostel
 Třídenní výlet jsme začali v Bělé pod Bezdězem, kam se dá dojet vlakem pohodlně z Prahy s přestupem v Bakově nad Jizerou. Cesta nebyla nijak dlouhá, trvala zhruba hodinu a půl. Dojeli jsme k večeru, takže jsem přespali na nádraží a druhý den jsme pokračovali dál směrem na hrad Bezděz (zhruba 11 km od nádraží po červené značce). Bezděz je zřícenina významného královského hradu ze  13. století, který  nechal postavit Přemysl Otakar II). Za třicetileté války vypálen. Mezi další zajímavé věci, které jsme viděli, patří určitě skalní pískovcový útvar s názvem Psí kostel. Jedná se o podzemní prostor vzniklý umělým rozšířením původních převisů. Bohužel neměli jsme moc času si ho sami v klidu prohlédnout. Na místo jsem přišli navečer s tím, že bychom tam i přespali. Ale zanedlouho tam přišli nějaká děvčata o skautů s tím, že dnes mají rozlučkový večer a chtějí ho uspořádat právě zde. A tak nám nezbylo nic jiného, než se poposunout  o kousek dál.  Nohy unavené celodenní chůzí  nás zavedly na letiště Hradčany v bývalém vojenském prostoru, kde jsme přespali v bývalém hangáru. Tato oblast byla zajímavá vojenskými objekty a pozůstatky původního osídlení. Podle mapy (podotýkám cca 25 let stará), jsme měli jít po kolejích, ale už jsme našli jen zbytky zarostlých kolejí, i tak to bylo ale zajímavé.  Ráno jsme se vydali přes řeku Ploučnice do Mimoně. Musím říct, že přechod po mostě přes řeku (most u fotovoltaické elektrárny) byl pro mě zážitek. Podle fotky níže uvidíte proč:). A musím zmínit i zříceninu Ralsko (z Mimoně cca 3,5 km po červené značce, původně hrad ze 13. století patřící Vartemberkům. Výšlap nahoru dal pořádně zabrat, ale výhled po nádherné krajině stál za to.


letiště Hradčany, býv. vojenský prostor
zarostlá kolej v býv. vojenském prostoru



most přes Ploučnici

pátek 24. března 2017

PARDUBICKÝ KRAJ - Je libo Telecí?



Obec Telecí se nachází nedaleko Poličky. Cesta autobusem z Poličky trvá zhruba 10 min. Vystupte na zastávce Telecí, Horní. Kousek od zastávky u cyklostezky se nachází moc pěkný gotický kostelík sv. Máří Magdalény ze 14. století. A kdo je lovcem geokešek, může tady uspokojit svou vášeň. Ale kde je v kostele keška schovaná, to neprozradím. Když se vrátíte zpět k zastávce, můžete se po žluté turistické značce vydat směrem na Lucký vrch, což je oblíbené výletní místo. Cestou nesmíte minout asi 600 let starou Lukasovu lípu, ke které se váže několik pověstí. 
 




JIHOMORAVSKÝ KRAJ - Rozhledna Čebínka a PP Malhostovické kopečky


 
Rozhledna Čebínka, která je zpřístupněna od roku 2003, se nachází 25 km severozápadně od Brna u obce Čebín. Rozhledna je otevřená od dubna do konce října. A jak se dostanete k rozhledně? Jednou z variant je jít po zelené turistické značce z Čebína. A pokud budete po zelené značce pokračovat dál, po necelých 2 km dojdete k přírodní památce  Malhostovické kopečky. Malhostovické kopečky jsou tvořeny přírodní památkou  Malhostovická pecka a přírodní památkou  Drásovský kopeček. Jedná se o skalní výchozy, které jsou cenné z entomologického, ale i botanického hlediska. Bohužel jsem tyto lokality navštívila v zimě, nicméně tvoří zajímavou dominantu mezi poli.



středa 22. března 2017

JIHOMORAVSKÝ KRAJ - Soutok Moravy a Dyje

Jednou jsem tak s kamarádem přemýšlela, kam vyrazit na celodenní výlet na kola. A já, od přírody lenošná, jsem si řekla, proč ne třeba po cyklostezce z Brna vícero na jih směr Pávava? Bude to po rovince - budeme tam cobydup. Tak nějak jsem se zmýlila. Nejenže jsem ujela svůj denní rekord - 120 km v šíleném vedu bez dostatku vody, ale dojeli jsme až na soutok Moravy a Dyje. No musím říct, asi jsem čekala něco lepšího, ale po úmorném plahočení nekončící rovinaté cesty nás čekaly akorát komáři, cedule vlajek České republiky, Slovenské republiky a Rakouska. Ale nakonec to mělo svoji atmosféru - že opravdu stojím na trojmezí tří států.


 

JIHOMORAVSKÝ KRAJ - Kaple Nejsvětější Trojice - Rosice


V Rosicích v okrese Brno - venkov vám doporučuji navštívit krásnou a starou křížovou cestu s  lipovým stromořadím a barokní kaplí Nejsvětější Trojice. Kaple se nachází na jižním okraji Rosic a patří mezi největší dominanty města. Výstavba kaple začala koncem 17. století a sloužila jako poutní místo. Tradice pouti se zachovala dodnes. Dveře kaple se otevírají jednou do roka, první neděli po svátku letnic (50dnů po Velikonocích). Kaple je kulturní památkou České republiky.


JIHOMORAVSKÝ KRAJ - NPP Pouzdřanská step - Kolby

třemdava bílá
Před pár lety jsem byla se školou na exkurzi v národní přírodní památce Pouzdřanská step - Kolby. Z Brna jsme dojeli do Pouzdřan (cesta trvá zhruba půlhodinku), a z Pouzdřan jsme se vydali po modré turistické značce na chráněnou lokalitu (cca 2 km). Lokalita je cenná mimo jiné i pro výskyt chráněných druhů rostlin. Víte například co je stepní běžec? Ne, nepředstavujte si, že zde uvidíte pštrosa. Jedná se o kriticky ohrožený druh rostliny katrán tatarský. A stepní běžec se mu říká proto,  že po dozrání semen jeho lodyhy usychají, odlamují se od kořenů a jsou roznášeny větrem po okolí a dochází k uvolňování semen. V jihovýchodní Evropě se jeho mladé listy a dužnaté kořeny používají do salátů (ne, že ho budete trhat!). Dále jsem zde našla například třemdavu bílou, jejíž  květy voní citrónovou omamnou vůní. Za horkého dne se silice z její lodyhy a listů intenzivně vypařují a je možné je zapálit i sirkou (to jsem radši nezkoušela:)). Tato lokalita je opravdu moc pěkná, kolem dokola jsou vinice a je zní krásný výhled na Pálavu. Takže určitě doporučuji:).
katrán tatarský

výhled na Pálavu

JIHOMORAVSKÝ KRAJ - Rozhledna Babí lom

Rozhledna Babí lom se nachází  zhruba 14 km od Brna. Pro svůj výchozí bod na rozhlednu jsem zvolila Lelekovice,  i když na Babí lom další trasy - modrá z Kuřimi a žlutá ze Svinošic. Lelekovice jsem zvolila záměrně, protože se tam dá bezproblémově dostat městkou hromadnou dopravou z Brna (autobus č.41). Z Lelekovic vede červená turistická značka, po které se po 2,5, km dojde na rozhlednu. Rozhledna se nachází na stejnojmenném vrchu tvořeného ze slepencových skalek, který leží v nadmořské výšce 521 m. n.m. a je nejvyšším vrcholem v nejbližším okolí Brna.
Při dobré viditelnosti se prý dá dohlédnout až na Alpy.